OT Artwork - шаблон joomla Новости

رونق تولید

خانه/آموزش/آزمون های تخصصی
آزمون های تخصصی

آزمون های تخصصی (3)

آزمون کارشناسان رسمی

Written by Saturday, 11 April 2015 00:00 Published in آزمون های تخصصی

کارشناس رسمی به كارشناس عضو سازمان نظام مهندسي استان كه پروانه كارشناسي رسمي (مجوز رسمي است كه براساس مفاد قانون تأسيس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي و آئين نامه اجرائي آن ماده 32 مصوب هيأت محترم وزيران به كارشناسان رسمي اعطاء مي شود) از سازمان دريافت نموده اطلاق مي شود، متقاضيان دريافت پروانه كارشناس رسمي می بایست پس از موفقيت در آزمون ، مصاحبه و شركت در دوره آموزش توجيهي و طي دوره كارآموزي براي دريافت پروانه كارشناس رسمي با حضور اعضاء شوراي مركزي با قرائت سوگند نامه در پيشگاه قرآن كريم و امضاء آن اداء سوگند كنند.

 


پروانه كارشناس رسمي در گرايشهاي زير صادر مي گردد:

1-      گرايش كشاورزي

2-      گرايش منابع طبيعي

3-      گرايش دامپروري

4-      گرايش شيلات و آبزيان

5-      گرايش محيط زيست

6-      گرايش آب و آبياري و زهكشي

7-      گرايش صنايع تكميلي و تبديلي محصولات كشاورزي

8-      گرايش ماشينهاي كشاورزي

*متقاضیان رشته های گوناگون جهت کسب اطلاعات بیشتر از گرایش هایی که می توانند در آن شرکت نمایند می بایست دستورالعمل ضوابط و نحوه تشخيص و معرفي كارشناسان رسمي سازمان نظام مهندسي را مطالعه نمایند.

 

مدارک مورد نیاز:

1- تکمیل فرم ثبت نام در آزمون

2- تصوير مدرك تحصيلي

3- تصوير شناسنامه

4- سه قطعه عكس 4×3 جديد

5- اصل رسيد پرداخت هزينه آزمون

           مبلغ شرکت در هر آزمون براساس مبلغ مصوب آن دوره محاسبه می گردد که باید به حساب مهر گستر بانك كشاورزي شماره ( 477821796 ) بنام سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي كشور(در فيش واريزي نام داوطلب به عنوان پرداخت كننده قيد شود)

6- اصل گواهي عدم سوء پيشينه ( بعد از اعلام نتيجه نهائي آزمون اخذ شود )

7- اصل گواهي عدم اعتياد به مواد مخدر ( بعد از اعلام نتيجه نهائي آزمون اخذ شود )

8- تصوير كارت عضويت

9- تصوير كارت پايان خدمت يا معافيت

10- تصوير پروانه اشتغال

11- اصل تائيد پرداخت حقوق متعلقه به سازمان

 

شرایط ثبت نام:

۱-      داشتن تابعیت ایران

۲-      نداشتن پیشینه کیفری مؤثر و نداشتن محکومیت انتظامی

۳-      عدم اعتیاد به مواد مخدر

۴-      عدم محکومیت به انفصال ابد از خدمات دولتی

۵-      متدین به دین اسلام و یا یکی از اقلیت‌های دینی رسمی کشور

۶-      داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی

۷-      عضویت در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی

۸-      داشتن پروانه اشتغال بکار مهندسی

۹-      داشتن حداقل ۷ سال تجربه پس از اخذ مدرک کارشناسی

۱۰-   داشتن حداقل ۵ سال تجربه پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد

۱۱-   داشتن حداقل ۳ سال تجربه پس از اخذ مدرک دکتری

۱۲-   داشتن اطلاعات تخصصی و عمومی در گرایشی که داوطلب کارشناسی در آن است

۱۳-   موفقیت در آزمون علمی تخصصی و مصاحبه

۱۴-   گذراندن دوره کارآموزی و آموزش توجیهی

۱۵-   برخورداری از سلامت جسمانی

 

خاطر نشان می سازد که آن دسته از اعضای محترم که موفق به کسب رتبه خبره و یا ممتاز از واحد تعیین صلاحت سازمان شده اند از شرکت در آزمون کتبی معاف می باشند.

 

..........................................................

 

بخشنامه استفاده شایسته از خدمات مهندسان دارای پروانه کارشناسان رسمی از سوی معاون اول  رییس جمهور به تمامی وزارتخانه ها ،سازمانها ،موسسات دولتی، نهادهای انقلابی و استانداری های سراسر کشور ابلاغ گردید. در این «بخشنامه» آمده است: نظر به وجود پتانسیل بالقوه و توانایی فنی کارشناسان دارای پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و به منظور تسریع در امور کارشناسی دستگاههای اجرایی، مقتضی است دستگاههای اجرایی براساس ماده (32) قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1380 نسبت به استفاده شایسته از خدمات مهندسان دارای پروانه اشتغال در ارجاع امور موضوع ماده (18) قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب 1381 اقدام نمایند.

 

براساس این گزارش و با عنایت به بخشنامه مورد اشاره، کلیه دستگاهها موظف خواهند بود از توان علمی و کارشناسی کارشناسان دارای پروانه اشتغال و کارشناسی رسمی اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استفاده نمایند.

 

E054adaf Bf00 42e2 93c1 490f502d62de 4

 

پینوشت:

ماده 32 قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران: وزارتخانه ها، مؤسسات دولتي، نهادها، مراجع قضايي، نيروهاي انتظامي و شركت هاي دولتي مي توانند در ارجاع امور كارشناسي با رعايت آيين نامه خاصي كه به پيشنهاد مشترك وزارت جهاد كشاورزي و وزارت دادگستري به تصويب هيأت وزيران مي رسد به جاي كارشناسان رسمي دادگستري از مهندسان داراي پروانه اشتغال كه به وسيله شعبه استان معرفي مي شوند استفاده نمايند.

 

ماده 18 قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری: شورای عالی کارشناسان رسمی می‌تواند از میان کارشناسان رسمی کانونهای کشور در هر رشته، هیئت یا هیئتهائی مرکب از حداقل سه نفر کارشناس رسمی به عنوان کمیسیونهای مشورتی علمی و فنی کارشناسان آن رشته انتخاب نماید تا ضمن همکاری لازم در تهیه سؤالات آزمون و نیز اعطاء صلاحیت اولیه یا اضافی به کارشناسان رسمی يا متقاضیان کارشناسی، نظر مشورتی خود را به شورای عالی و یا به کانونهائی که شورای عالی به آنها تفویض اختیار نموده اعلام نمایند.

 

..........................................................

 

جهت آشنايي اعضاء محترم با آزمون هاي سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي، معاونت آموزشي، فني و پژوهشي سازمان استان نمونه اي را از سئوالات اين آزمون ها در اختيار قرار مي دهد. لازم به ذکر است که علاقمندان به برخورداري از نمونه سئوالات بيشتر مي توانند به واحد آموزش مستقر در محل سازمان استان مراجعه نمايند.

Read more...

یکی از خدمات مهم سازماندر قبال اعضاء خصوصاً اعضای رشته آبیاری، برگزاری آزمون مربوط به طراحی و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار می باشد، این آزمون معمولاً هر سال در 2 نوبت ( شش ماهه اول و شش ماهه دوم )برگزار می گردد که تقویم برگزاری آن از سوی سازمان مرکزی تنظیم و به استان ها اعلام می شود.

آزمون به صورت سراسری در کل کشور در دو روز (روزهای پنجشنبه و جمعه) برگزار می شود که زمان بندی ساعات و چگونگی روند اجرایی آزمون مطابق جدول زیر می باشد

 

نوع آزمون

روز

صبح

بعد از ظهر

آزمون طراحی

پنجشنبه

از ساعت 8 لغایت 12:30

1-       طراحی سیستم های آبیاری بارانی(135 دقیقه)

2-       طراحی سیستم های آبیاری موضعی (135 دقیقه)

از ساعت 14 لغایت 15:30

1-       برق و ایستگاه پمپاژ سیستم های آبیاری تحت فشار (45 دقیقه)

2-       کیفیت آب آبیاری (45دقیقه)

آزمون اجرا

جمعه

از ساعت 9 لغایت 11

1-       اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار (1 ساعت)

2-       موادشناسی و کنترل کیفیت لوازم و تجهیزات آبیاری (30 دقیقه)

3-       مدیریت پیمان (30 دقیقه)

-

 

مدارک لازم برای شرکت در دوره:

1-       رونوشت آخرین مدرک تحصیلی (مرتبط با عنوان آزمون)

2-       دو قطعه عکس

3-       رونوشت کارت ملی

4-       رونوشت کارت عضویت در سازمان

5-       رونوشت شناسنامه

6-       اصل فیش واریزی شرکت در دوره به حساب سازمان مرکزی

 

شرایط برگزاری آزمون:

1-       داوطلبان باید به هنگام شرکت در جلسه آزمون اصل کارت ملی و یا اصل کارت عضویت در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را به همراه داشته باشند

2-       آزمون صبح پنجشنبه به صورت کتاب باز (Open book) انجام می شود و آوردن ماشین حساب، خطکش، جزوه، کاتالوگ و کتاب در جلسه آزمون آزاد است

3-       در آزمون بعد از ظهر پنجشنبه و صبح جمعه داوطلبان می توانند فقط ماشین حساب به همراه داشته باشند و به همراه داشتن سایر موارد ممنوع است

4-       به همراه داشتن کامپیوتر قابل حمل و تلفن همراه در کلیه جلسات آزمون ممنوع است

5-       داوطلبان باید مشخصات فردی خود را فقط بر روی جلد دفترچه سئوالات بنویسند و از نوشتن هرگونه مشخصات فردی و یا علامت گذاری بر روی سایر صفحات خودداری نمایند. در غیر اینصورت دفترچه داوطلبان تصحیح نخواهد شد و مراتب بعنوان تخلف اعلام می گردد

 

شرایط قبولی در آزمون:

1-       معدل بخش طراحی به طور جداگانه 12 یا بالاتر باشد

2-       نمرات دروس طراحی آبیاری بارانی و قطره ای 12 یا بالاتر باشد

3-       حداقل 50 درصد نمره سایر دروس را کسب نمایند

4-       درصورتی که معدل بخش اجرا یا طراحی داوطلبی زیر 12 باشد داوطلب باید مجدداً در آزمون دروسی که معدل آن کمتر از 12 است شرکت نماید

 

مزایای قبولی در آزمون:

داوطلبانی که موفق به قبولی در هر دو آزمون طراحی و اجرا می شوند از طرف وزارت جهاد کشاورزی (دفتر توسعه سامانه های نوین آبیاری) و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، گواهینامه ای با امضای مشترک طرفین اعطا می شود و دارندگان این قبیل گواهینامه ها می توانند به عنوان مسئولین فنی طراحی و اجرای پروزه های آبیاری فعالیت نمایند.

 

توضیح:

به افرادی که فقط در یک آزمون طراحی و یا اجرا قبول شوند گواهینامه ای اعطاء نخواهد شد و این قبیل داوطلبان ملزم می باشند که حداکثر تا 2 آزمون بعدی نسبت به دریافت قبولی اقدام نمایند و اگر چنانچه در طی 2 آزمون بعدی موفق به دریافت نمره قبولی نشوند امتیاز قبولی در یک آزمون (طراحی و یا اجرا) نیز لغو خواهد شد.

Read more...

آزمون ادواری

Written by Saturday, 11 April 2015 00:00 Published in آزمون های تخصصی

براساس مصوبه مورخ اول آبان ماه 1382 شوراي محترم مرکزي سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي کشور در خصوص آزمون ادواري سازمان (آزمون مطرح در آيين نامه رتبه بندي اعضاي سازمان)، با توجه به هدف آزمون که تشويق اعضاء به مطالعه و افزايش اطلاعات علمي و فني مرتبط با تخصص و شغل آنان مي باشد. در هر فصل  سئوالات رشته هاي مختلف از طريق فصلنامه سازمان مرکزي منتشر و در اختيار اعضاء محترم قرار مي گيرد. سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي استان تهران با عنايت به لزوم دسترسي راحت تر و سريع تر اعضاء خود به اين سئوالات، در هر دوره سئوالات مربوطه را از طريق همين سربرگ در اختيار اعضاء خود قرار مي دهد.

 

لازم به ذکر است که براساس مصوبه شوراي مرکزي و قانون تعيين صلاحيت و رتبه بندي اعضاء، گواهي قبولي در هر دوره آزمون ادواري داراي 5 امتياز مي باشد و هر فرد مي تواند تا سقف حداکثر 10 امتياز از امتيازات ويژه اين آزمون بهره مند گردد. اين گواهي با احراز نمره 60 از 100 (پاسخ صحيح به حداقل 60 سئوال از 100 سئوال مطرح شده) به متقاضيان اعطا مي گردد. که مي تواند نقش مهمه در ارتقاي رتبه اعضاء ايفا نمايد.

 

هزينه شرکت در هر آزمون ادواري 90000 ريال مي­باشد که متقاضيان مي­توانند يا از طريق دستگاه  p.o.s مستقر در سازمان و يا از طريق شماره حساب 594495563 بانک کشاورزي شعبه جهاد اقدام به پرداخت آن نمايند.

 

جهت دسترسی به آرشیو کامل سئوالات آزمون ادواری به فصلنامه سازمان مرکزی مراجعه نمایید

 

 

برنامه زمانبندي چاپ دوره چهارم آزمون هاي ادواري

 

چاپ سئوالات دوره چهارم آزمون ادواري از شماره 34 با طرح سئوالات رشته مهندسي زراعت و اصلاح نباتات آغاز شده و ادامه طي 9 شماره فصلنامه سازمان مرکزي، سئوالات رشته هاي کشاورزي، منابع طبيعي و محيط زيست ارائه خواهد شد. با توجه به بررسي هاي انجام گرفته از دوره هاي قبل و نظرخواهي هايي که از شرکت کنندگان درخصوص مناسب ترين شيوه برگزاري آزمون به عمل آمده است، تلاش براين خواهد بود که ضمن رعايت کليه جوانب امر در طرح سئوالات از جهت دقت و صحت علمي پرسش ها و توجه به جنبه هاي آموزشي و کاربردي سئوالات مطرح شده، شرکت کنندگان بتوانند با توجه به کتب و منابع علمي که در هر يک از آزمون ها معرفي مي شود با آمادگي و سهولت بيشتري در اين آزمون ها شرکت نمايند. اميد است که مجموعه اين اقدامات، با رضايت خاطر اعضاء محترم سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي همراه باشد.

Read more...