OT Artwork - шаблон joomla Новости

رونق تولید

خانه/رتبه بندی/جایگاه قانونی

جایگاه قانونی

قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی

 

قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی که با هدف فراهم نمودن زمینه ها، برنامه ها، تسهیلات و امکانات ارتقاء بهره وری و اصلاح الگوهای تولید و مصرف در بخش کشاورزی و منابع طبیعی به تصویب رسیده است، در مواردی بر تحکیم و تقویت جایگاه سازمان نیز تصریح و تأکید دارد. این قانون می تواند زمینه حضور قانونی مهندسان کشاورزی و منابع طبیعی را به منظور به کار بستن  و اعمال اصول صحیح مهندسی کشاورزی از سوی آنان زمینه بهره وری بیشتر عوامل کشاورزی را فراهم نماید. به بخشی از موارد مرتبط با سازمان و اعضای آن اشاره می شود:

 

تبصره 1: در انعقاد قرارداد و ارجاع کارهای دولتی به مراکز موضوع این ماده، رتبه بندی سازمانهای نظام مهندسی و دامپزشکی ملاک عمل است. آیین نامه اجرایی نحوه رتبه بندی این مراکز، حداکثر شش ماه پس از تصویب این قانون به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و با هماهنگی سازمانهای نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران و کمیسیونهای کشاورزی اتاقهای بازرگانی صنایع و معادن و تعاون به تصویب هیات وزیران می رسد.

 

تبصره6 ـ در انعقاد قرارداد و ارجاع كارهاي دولتي به مراكز موضوع اين ماده، رتبه‌بندي سازمانهاي نظام مهندسي و دامپزشكي ملاك عمل مي‌باشد. آيين‌نامه اجرايي نحوه رتبه‌بندي اين مراكز، حداكثر شش ماه پس از تصويب اين قانون به پيشنهاد وزارت جهاد كشاورزي و با هماهنگي سازمانهاي نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي و نظام دامپزشكي جمهوري اسلامي ايران و كميسيونهاي كشاورزي اتاقهاي بازرگاني، صنايع و معادن و تعاون، به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد.

 

آيين‌نامه اجرايي اين ماده به پيشنهاد مشترك وزارت جهاد كشاورزي، سازمانهاي نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي و نظام دامپزشكي جمهوري اسلامي ايران و كميسيونهاي كشاورزي اتاقهاي بازرگاني و تعاون به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد.

 

 

قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی

 

قانون برنامه پنجم پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ به رییس جمهور توسط ایشان برای اجرا در بهمن ماه 1389  به معاونت برنامه ریزی  و نظارت راهبردی رییس جمهور ابلاغ گردید .

 

براسا بند ه- ماده 143 – برون سپاری فعالیتهای غیر حاکمیتی و تصدیگریهای بخش کشاورزی به بخشهای خصوصی و تعاونی با تاکید بر به کارگیری کارشناسان تعیین صلاحیت شده عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و سازمان نظام دامپزشکی به عنوان ناظر و یا مشاور فنی مزارع کشاورزی و واحدهای دامی و دامپروری و آبزی پروری تعاونیها و تشکلهای بخش کشاورزی.

 

 

با عنایت به جایگاه فنی و تخصصی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور و رسالت و مسئولیتهای مشترک و همسو با وزارت جهاد کشاورزی و دیگر ارگان های مسئول و مرتبط با بخش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست و همچنین اعتلاء و ارتقاء مهندسی کشاورزی در جهت بالا بردن کمیت و کیفیت تولید و افزایش بهره وری و بهره گیری مسؤولانه از منابع پایه و نظر به اجرای قوانین کشور در این حوزه، امر تصمیم گیری و صدور پروانه در خصوص امور مشاوره ای و خدمات مهندسی کشاورزی به سازمان نظام مهندسی و اعضاء فرهیخته آن برون سپاری شده است، لذا ضروری و شایسته است از توان مهندسی اعضاء حقیقی و حقوقی دارای صلاحیت (رتبه بندی) و پروانه اشتغال سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی بمنظور اجرای طرح ها و پروژه های مرتبط از طریق انعقاد قراردادها بهره گیری لازم صورت گیرد. بر این اساس ارگان ها و نهادهای مسئول اقدام به تصویب دستورالعمل های مرتبط و مکاتبات لازم در این خصوص نموده اند که نهادهای ارائه دهنده پروژه های بخش را ملزم به رعایت قوانین موجود جهت در نظر گرفتن رتبه های صادره سازمان نموده است. که در زیر نمونه هایی از آنها آمده است و اعضای محترم می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به مجموعه قوانین مصوب و مکاتبات در این زمینه مراجعه نمایند.

 

قانون نظام جامع دامپروری - آیین نامه اجرایی ماده (15)

 

بر اساس اين مصوبه، ارائه خدمات آموزشي علمي، كاربردي، ترويجي، فرهنگي و مهارتي براي بهبود بهره‌وري و افزايش كمي و كيفي محصولات و اصلاح و بهبود شيوه‌هاي بكارگيري عوامل و نهاده‌هاي توليد، ايجاد الگوهاي توسعه فناوري و ترويج آن، ارائه خدمات مهندسي در زمينه رعايت الزامات دامپروري در تهيه نقشه و نظارت بر ساخت و ساز و تجهيز واحدهاي دامپروري، تجزيه و تحليل كسب و كار، نيازسنجي، امكان‌سنجي و مطالعه بازاو ارايه خدمات لازم در زمينه ثبت فناوري و دانش فني در داخل و خارج از كشور، تهيه طرحهاي كسب و كار، ارزش‌گذاري، بازاريابي و انعقاد قراردادهاي انتقال فناوري از جمله حدود فعاليت تشكلها و مراكز برحسب نوع پروانه تاسيس در حوزه دامپروري است.

 

بر اين اساس، دارا بـودن گواهي تحصيلي متقاضي به عنوان دانـش‌آموخته علوم دامي و رشته‌هاي مرتبط، دارا بودن مدارك احراز صلاحيت و رتبه‌بندي توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی براساس قانون افزايش بهره‌وري بخش كشاورزي و منابع طبيعي ـ مصوب 1389، دارا بودن مدارك تأمين محل فعاليت به نام متقاضي متناسب با نوع و محدوده فعاليت و داشتن دو نفر همكار با حداقل مدرك كارشناسي آموزش و ترويج انواع خدمات عمومي و فني دامپروري براي انجام امور خدماتي، آموزشي، ترويجي و فرهنگي از شرايط تاسيس تشكلها و مراكز است.

 

بر اساس اين مصوبه، پروانه تأسيس ظرف يك ماه پس از ثبت درخواست متقاضي و تكميل پرونده توسط سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي صادر مي‌شود و متقاضي موظف است طي يك سال براي تأمين محل، تجهيزات و نيروي انساني واجد شرايط اقدام كند كه در اين صورت پروانه تأسيس، حداكثر براي مدت چهار سال تمديد مي‌شود.

Rate this item
(0 votes)